Šta je fluor?
Fluor (F) je hemijski element koji se u periodnom sistemu elemenata nalazi pod rednim brojem 9. Po Mendeljejevljevoj klasifikaciji pripada VII grupi elemenata. Sa godinama su te klasifikacije menjane i po CAS klasifikaciji ta grupa je nosila naziv VII A, dok je prema poslednjoj prihvaćenoj, IUPAC klasifikaciji, to sada 17-a grupa periodnog sistema elemenata. U toj grupi društvo mu prave još hlor (Cl), brom (Br), jod (J), i astat (At). U poslednjoj izmeni periodnog sistema u ovu grupu je uvršten i tenesin (Ts), sintetički hemijski element.
Elementi ove grupe se još nazivaju i halogeni elementi a cela grupa, po fluoru koji se nalazi na njenom početku, još nosi naziv i Fluorova grupa. U prirodi se fluor ne može naći u čistom, elementarnom obliku već isključivo u obliku svojih jedinjenja, fluorida, fluorita i drugih. Elementarni oblik fluora na sobnim uslovima je gas žuto zelene boje, oštrog mirisa i veoma otrovan. Dobija se razlaganjem njegovih jedinjenja, najčešće kalcijum fluorita (CaF2 ) ili karnalita (Na3AlF6 ). Fluor je visokoreaktivan, najreaktivniji od elemenata grupe i lako stvara jedinjenja sa metalima, nemetalima i organskim jedinjenjima. Sa vodom reaguje i stvara fluorovodoničnu kiselinu (HF).
Jedinjenja fluora se nalaze u tragovima u morskoj vodi, kostima, zubima, krvi i mleku. Fluorova jedinjenja se koriste u proizvodnji zubnih pasti, za punjenje rashladnih uređaja (freon gas), u proizvodnji stakla i drugo.
Primena fluora i njegovih jedinjenja u održavanju higijene zuba
Fluor u obliku njegovih jedinjenja fluorida i fluorita se prema načinu može primeniti sistemski i lokalno. Prema koncentraciji razlikujemo primenu nisko, srednje i visokokoncentrovanih preparata.
Fluorisanje vode za piće
Fluorisanje vode za piće je preventivna mera kojom je obuhvaćena cela populacija u urbanim sredinama. Ujedno je i najjednostavnija i najučinkovitija mera kojom se sprovodi prevencija karijesa. Prema sprovedenim epidemiološkim istraživanjima ovom merom se postiže redukcija karijesa na mlečnim zubima od 40% do 50% dok je na stalnim zubima taj procenat nešto viši i kreće se oko 60%. Ukoliko dete od rođenja koristi fluorisanu vodu za piće, do njegove navršene 5 godine procenat redukcije karijesa može dostići i 80%. Pozitivan efekat koji se postiže je vezan isključivo za optimalne koncentracije fluora koje se unose u organizam. Međutim, dugotrajno unošenje povišenih koncentracija, naročito u periodu formiranja zbne gleđi (amelogeneze) može dovesti do pojave fluoroze zuba. Fluoroza se manifestuje većim stepenom poroznosti gleđi a vizuelno beličastim mrljama i tačkama na gleđi.
Paste za zube sa fluoridima
Paste za zube su jedno od sredstava za održavanje higijene usne duplje. Upotrebom paste prilikom pranja zuba poboljšava se mehaničko uklanjanje plaka, umanjuje ili otklanja neprijatan zadah i deluje antiseptički. Dodavanjem fluorida u paste za zube postignut je i preventivni, antikariogeni efekat. U pastama za zube fluor se najčešće nalazi u obliku amin fluorida, kalaj fluorida, natrijum fluorida i drugih fluorovih jedinjenja. Da bi razumeli mehanizam zaštite koja se postiže fluoridima moramo prethodno da nešto kažemo i o građi gleđi. Gleđ je najčvršće tkivo ljudskog organizma. Sa svih strana obuhvata vidljivi deo zuba – zubnu krunicu. Kažemo da je građa gleđi prizmatična.
Naime, gleđ je izgrađena iz gleđnih prizmi a ove opet od kristala jedinjenja koje se naziva kalcijum hidroksiapatit. Kada fluor dospe u usnu duplju, kao visokoreaktivan, istisnuće kalcijum iz kristala hidroksiapatita i formirati jedinjenje koje se naziva fluoroapatit. Fluoroapatit je značajno čvršći kristal od kalcijum hidroksiapatita. Na taj način i gleđ postaje čvršća i otpornija na spoljašnje uticaje a naši zubi otporniji na nastanak karijesa. Optimalne koncentracije fluorida u pastama za zube zavise od uzrasta. Za odrasle, preporučena optimalna koncentracija ne treba da prelazi 1.500 ppm (parts per milion). Kod dece uzrasta od 6 meseci do 2 godine starosti ta koncentracija iznosi 500 ppm. Za decu od 2 do 6 godina starosti optimalna koncentracija je 1000 do 1100 ppm dok ona starija od 6 godina mogu da koriste paste za odrasle sa koncentracijama do 1450 ppm fluorida. Preporučena količina paste koja se nanosi na četkicu takođe varira zavisno od uzrasta. Za decu od 2 do 6 godine starosti ta količina ne teba da prelazi veličinu zrna graška dok nakon šeste godine, količina zubne paste nanete na četkicu treba da bude dužine oko 1 do 2 cm.
Rastvori za ispiranje usta
Rastvori za ispiranje usta sa fluoridima imaju široku primenu pre svega zbog njene jednostavnosti i efikasnosti. Primena rastvora smanjuje pojavu karijesa za 30% do 50%. Aktivna komponenta rastvora su jedinjenja fluora kao što su natrijum fluorid, kalaj fluorid, aminili amonijum fluorid. Najčešće su u primeni rastvori sa natrijum fluoridom. Za svakodnevnu upotrebu, za ispiranje usta jednom dnevno, preporučuju se rastvori oncentracije 200 do 300 ppm. Rastvori većih koncentracija, 1000 i 2000 ppm koriste se jednom nedeljno odnosno jednom u 2 nedelje. Upotreba rastvora kod dece se ne preporučuje zbog opasnosti od gutanja.
Ostali načini upotrebe fluora
Osim gorenavedenih načina primene fluorida u očuvanju zdravlja zuba česta je i upotreba tableta sa fluoridima. Ovaj način primene spada u sistemsku primenu fluorida. Tablete sa fluorom ne treba primenjivati kod dece uzrasta do 2 godine starosti. Kod dece od 2 do 6 godina primenjuje se doza od 0,25 mg dnevno dok kod onih uzrasta od 7 do 18 godina doza je 0,50 mg dnevno. U sredinama gde se voda za piće ne fluoriše ili količina fluorida ne prelazi 0,6 ppm odnosno 0,3 mg/l ne preporučuje se davanje tableta fluorida. Visokokoncentrovani rastvori i lakovi sa fluoridima primenjuju se preventivno isključivo od strane stomatologa.